HAKKIMIZDA

KEŞAN SATIR ETİ: TESADÜFEN KEŞFEDİLEN LEZZET

 

Doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de adından söz ettiren Keşan, satır etiyle de ününe ün katıyor.

Tesadüfen keşfedilen ve dededen toruna 3 nesilden beri Keşanlılarla dışarıdan gelen konukların damak zevkine hitap eden satır etin özelliklerinin ve lezzetinin korunması amacıyla KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) girişimde bulundu. Üç kuşaktır satır eti yapan bir ailenin günümüzdeki temsilcisi Nail Kuru, Yenimuhacir'de keşfedilmesini şöyle anlatıyor: Satır et, 1060'lı yıllarda şans eseri ortaya çıkmış. Çok miktarda et alan bir aile, etin hepsini aynı akşamda bitirememiş. Kuzunun ön kool ve butları kalmış. Aile, etin kalanını daha sonra yiyebilmek için kemik ve sinirlerini satırla ayırarak kömür ateşinde pişirdikten sonra saklamış. Pişen etin çok daha lezzetli olduğunun anlaşılmasıyla, köydeki insanlar eti bu şekilde tüketmeye başlamış. İşte satır et tesadüfen bu şekilde keşfedilmiş.

 

SATIR ET MARKALAŞIYOR

Acar Patent firması arasında 2008 yılı Temmuz ayında imzalanan patent sözleşmesi uyarınca başlatılan süreç son aşamasında işlerken 'Keşan Satır Eti'nin özellikleri şu şekilde belirlendi:

 

AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Keşan Satır Eti'ni diğer etlerden ayıran en önemli özelliği söz konusu etin Güney Trakya Bölgesi'nin doğal ortalmarında yetişen, yonca, kekik, arpa, buğday ve mısır gibi doğada bulunan besinlerle beslenmiş, canlı ağırlığı 40 kg. civarında olan kıvırcık ve yaşını doldurmamış süt kuzularından elde etmektedir. Trakya Bölgesi'nin doğal ortamlarında süt kuzularından elde edilen etin, en az iki gün öncesinden kesilmiş, 0 ile +4 derece arasında iki gün boyunca saklanmış olması gerekir. 1 kg etin içine tuz ilave edilerek bir kabın içinde güzelce yoğurulur. Keşan Satır Eti'nin bir porisyonunun net ağırlığı 170-180 gramdır.

Porsiyon haline getirilen Keşan Satır Eti taraflı tel ızgara arasına konulduktan sonra meşe kömürü mangalında kıvamına gelene kadar pişirilir. Pişmiş Keşan Satır Eti, geniş ve yayvan porselen tabaklarda, mevsimine göre oluşturulmuş garnitürlerle servis edilir. Keşan Satır Etin yanında koyun yoğurdu ve zeytinyağlı çoban salatası tavsiye edilir.

REZERVASYON
0284 714 23 44
kesangolbasirestaurant@gmail.com
İstanbul Yolu Üzeri 2. KM Keşan/EDİRNE